Ново врвно руско достигнување: Русија ја претстави првата пловечка атомска централа во светот (ВИДЕО)

Русија ја претстави првата во светот пловечка атомска централа, која го носи името „Академик Ломоносов“. Екипажот е подготвен да отплови од Мурманск на долго патување по Северниот морски пат до Чукотск.

Се очекува пловидбата на реакторот да трае меѓу четири и шест недели, во зависност од метеоролошките услови и количеството лед по патот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.