Не сте ни свecни колку е опacно! Три причини зошто не е добро да седите во мокри кocтими за капење

Доколку одите на одмор, во куферот дефинитивно треба да спакувате најмалку два костими за капење кои можете да ги носите наизменично.

Иако менувањето на вашиот костим за капење на плажа е незгодно, ако го направите тоа многу би направиле за вашето здравје.

Имено, седењето во влажен костим за капење никако не е лекарска препорака, па затоа треба да облечете сув костим за капење секогаш кога ќе излезете од вода.

Носењето влажен костим за капење може да предизвика бројни проблеми кои воопшто не се безопасни. На одмор дефинитивно сакате да избегнете каков било здравствен проблем, па добро е да знаете какви се можни последици доколку подолго време останете на плажа во влажен костим за капење.

Алиса Двек, гинеколог од Медицинскиот факултет Маунт Синај, вели дека габите и бактериите се развиваат во влажни и темни области, како што се костими за капење или облека за вежбање. Жените со ослабен имунолошки систем, кои имаат дијабетес или земаат одредени лекови, додека носат влажни костими за капење, се изложени на ризик да добијат инфекција.

Поради овие три причини, не е добро да седите долго во влажен костим за капење:

1. Одличен супстрат за развој на бактерии

Внатрешноста на костимот за капење е влажна и топла, што создава идеална област за бактерии. Материјалите за костими за капење апсорбираат различни хемикалии и бактерии кои се наоѓаат во базените или во морето. Откако ќе излезе од вода, половиот орган е во контакт со сите штетни материи кои остануваат во костимот.

Ова го нарушува балансот на добрите бактерии во вагината и може да внесе штетни бактерии во уретрата и да предизвика разни болести како вагинитис и воспаление на уринарниот тракт.

Симптоми на бактериски вагинитис: непријатен мирис, сивкаста боја на исцедок, чешање, оток и чувствителност.

Симптоми на инфекција на уринарниот тракт: силна и постојана потреба за мокрење, чувство на печење при мокрење, болка во карлицата и заматена урина.

Доколку имате симптоми на бактериски вагинитис, задолжително посетете лекар. Дотогаш пијте повеќе течности, особено сок од брусница, за кој е познато дека поволно делува на чистење на бактериите од уринарниот тракт и мочниот меур.

2. Габични инфекции

Бидејќи габите напредуваат во топли и влажни подрачја, влажните носии може да предизвикаат бројни габични инфекции кај жените. Пролиферацијата на бактерии предизвикува раст на габични клетки во вагината или вулвата, што предизвикува непријатни симптоми како горење, чувствителност и грутчен исцедок.

Симптоми: силно чешање во внатрешниот или надворешниот дел на вагината и бел исцедок како урда.

Се препорачува да се земаат лекови во договор со лекар и да се користи крем против габи.

3. Чешање и осип

Седењето во влажен костим за капење може да предизвика инфекција слична на атлетското стапало со ширење габи кои освен на гениталиите, можат да ги зафатат и внатрешните бедра и задникот. Инфекцијата е слична на габична инфекција, но разликата е во обликот на габата.

Симптоми: чешање и осип на бутовите и пукнатини во пределот на гениталиите, црвенило и лупење на кожата каде што осипот е најцрвен во средината.

Користете антигабичен крем или пудра за пределот на гениталиите и посетете лекар.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.