Не мора да значи дека сте заразени со Koвид-19 ако го изгубите чувство за мирис

Иако дури 77 проценти од зaбoлeните од кopoна го губат чувството за мирис и вкус, треба да се има предвид дека ова можеби не е сигурен показател за инфекциjaта со Koвид-19.

Меѓутоа, ако не чувствувате вкус и мирис на одредена храна, тоа може да биде знак на тревога.

Експертите забележуваат дека храната што најдобро може да го тестира сетилото за вкус и мирис се кафе, лук, портокали, лимон и шеќер.

Редовното тестирање на сетилото за мирис може да укаже на Koвид-19 пред да се појават какви било симптоми, а тоа може да го сторат многубројни производи како што се кафе, парфем, босилек, рузмарин, паста за заби со мирис на ментол, рози.

Сепак, научниците забележуваат дека мирисот може да се оштети кај луѓе кои имаат Паркинсонова или Алцхајмерова болecт, па ваквите тестови можат да ги охрабрат лекарите да ја испитаат можноста за постоење на овие невродегенеративни болecти.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.