Не дозволувај твоите шерпи и садови да сјаат повеќе од тебе: Поучна приказна која вреди да се прочита!

Поучна приказна која се шири на социјалните мрежи

Не дозволувај твоите шерпи да сјаат повеќе од тебе. Немој чистењето на домот да го земаш за толку сериозна работа. Јас чистев по цели денови, за се’ да биде на место доколку некој дојде. А потоа сфатив дека сите останати се зафатени и уживаат во животот.

Што ако некој се појави одеднаш?

Не морам јас никому да му ја обајаснувам ситуацијата во мојата куќа. Море не им е ниту грижа каква ти е куќата.

Животот е краток….уживај!!! Чисти…кога е потребно! Дај си себе време за шетање, цртање, готви го тоа што го сакаш…прави што сакаш!

Чисти…кога е потребно! Дај си себе си време за пиво, за пливање, за музика, за читање книга…уживај во животот.

Чисти…кога е потребно. Овој ден нема никогаш да се повтори. Не заборавај дека старееш и дека многу работи кои можеш сега да ги правиш, нема да можеш подоцна.

И кога ќе заминеш, еден ден сите, па и ти ќе станеш прашина! Тогаш никој нема да се сеќава на твојата куќа, туку на пријателствата со тебе, на твојот живот…

На крај краева, не си ти единствена одговорна за твојот дом!!!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.