Нетанјаху: Подготвени сме за директен напад од Иран, се подготвуваме со години

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел со години се подготвува за директен напад од страна на Иран и е целосно подготвен, како во одбраната, така и во нападот „Во последните години, а особено во последните недели, Израел активно се подготвува за директен напад напад од Иран“.

Нашите одбранбени системи се распоредени, подготвени сме на секое сценарио и во одбрана и во напад. Израел е силен, армијата е силна, општеството е силно“, рече тој. Нетанјаху додаде дека Израел ја цени поддршката на САД, Велика Британија, Франција и многу други земји во светот. „Поставив јасен принцип – ние ќе удри по секој што нè удри . Ќе се заштитиме од секаква закана и тоа ќе го направиме ладнокрвно и одлучно“, нагласи тој.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.