Нема повеќе грчка салата во македонските ресторани: Погледнете како реагираат македонските угостители (ФОТО)

Младен Јаневски на својот твитер профил објавил слика која како што вели тој душата му ја исполнила. Во менито на познатата кафана ,,Старо Буре” наместо грчка салата стои ,,Јужно-Македонска”.

Македонците се повеќе и повеќе го искажуваат својот револт против договорот од Преспа. Изнаоѓаат најразлични креативни начини за му пркосат.

Редакција до порталот “Инфомакс” пристигна и од велешката кафеана ,,Меаната на Дацe”, каде придавката ,,Грчка” е пречкртана, а на нејзино место стои Егејска салата.

Македонците се почесто го изразуваат својот peволт од промената на името на најразлични иновативни начини, а ваквите постапки добиваат огромна поддршка на социјалните мрежи.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.