На сред село кај “Роко Брзи”, низ песна со Славче Ристески, која ќе ве натера да го посетите едно од најубавите македонски села (ВИДЕО)

Живописното село Богомила, или некогашна општина Богомила, е дестинација која би му ја препорачале секому. Прекрасната природа, ридско-планинските селца во околината и реката Бабуна се рај и одмор за душата.

Во Богомила ќе ги најдете едни од најгостопримливите мештани, а неодминлива дестинација е продавницата на “РОКО БРЗИ” на сред село, каде најдобро ќе запознаете многумина од нив.

Имавме една убава прилика да се дружиме со чичко Славче Ристески, прекрасен човек кој потекнува од ова село, а дружбата ни помина со многу пеење, смеа и раскажување на многу анегдоти и случки од секојдневниот живот.

Впечаток ни остави неговата изведба на песната “На сред село едно дрво”, која ви ја пренесуваме во продолжение:

Нека оваа мелодија ве примами да ги посетите овие полни со љубов краишта на нашата преубава Македонија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.