На повидок нов пад на температурата и нови врнежи

Во наредните денови, заклучно со сабота, во Македонија се очекува температура на воздухот која ќе биде над просекот за овој дел од годината.

eeeeeee.jpg-500

Според Метеопро максималната температура во поголем дел од земјава, ќе има вредности кои ќе бидат во границите од 30°С до 36°С. Најтопол, од оваа „серија“ на денови, ќе биде петок. Во сабота се очекува мал пад на температурата, но и покрај истиот, температурата станува со максимална вредност генерално над 30°С, а во југоисточниот крај околу 34°С.

Според Метеопро нова промена на времето ни доаѓа во недела, во текот на вечерта кон понеделник. Ќе има пад на температурата за околу 8 до 10 степени во понеделник, со што максималната нема да надминува 25 степени. Во недела попладне и во текот на вечерта се очекува продор и на влажна вoздушна маса која ќе донесе нови врнежи од дожд.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.