На денешен ден пред 3 години, “Мајмуни” приредија спектакл во Прилеп: Слика која не се заборава (Видео)

Прилеп и прилепчани денеска ќе одбележат 78 години од почетокот на народното востание на македонскиот народ против фашизмот за македонска државност.

Централниот настан оваа година ќе се одбележи пред Участокот, каде во 19:30 часот одново ќе има симулација на вооружениот напад кој почал ноќта на 10 октомври 1941 година.

Пред 3 години кога се одбележуваше 75-годишнината од настанот, навивачката група “Мајмуни” од Прилеп приреди вистински спектакл кој се памети и денеска.

Погледнете ја оваа неверојатна слика снимена од високо:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.