На Британците им недостигаат јајца

Велика Британија е соочена со нов проблем со снабдувањето со храна, бидејќи има недостиг од јајца.

Според британските медиуми, поради птичјиот грип и зголемените трошоци за производство дошло до недостиг на јајца.

Супермаркетите веќе се принудени да ја рационализираат продажбата, па ланецот супермаркети „Теско“ во моментов дозволува продажба до три пакувања јајца по клиент.

Слични одлуки веќе донесоа и синџирите „Асда“ и „Лидл“.

Синџирот пабови „JD Wetherspoons“ објави дека во некои гранки од менито се избришани матени јајца.

Имаме проблеми да ја обезбедиме потребната понуда за покривање на побарувачката во сите пабови“, соопштија од компанијата, пренесува Танјуг.

На почетокот на октомври, Здружението на производители на јајца (BFREPA) беше принудено да заколи повеќе од 750.000 кокошки за да го спречи ширењето на групата птици.

Според Министерството за екологија, потврдени се повеќе од 200 случаи на птичји грип, што е најголем бран во Велика Британија.

Минатата година во Велика Британија беа произведени 11,3 милијарди јајца, а 1,4 милијарди требаше да се увезат за да се покрие целосната побарувачка.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.