Насекаде во светот се ужива во МАКЕДОНСКА ПЕСНА – дури и во далечниот Казахстан (ВИДЕО)

Бранко Станојковски е кумановец кој живее во Казахстан. Тој со неговиот бенд “Yorkers Live-Band” ја шири македонската песна и култура дури и во оваа далечна земја на истокот.

Бранко со неговата сопруга Ана, која е од Казахстан, живеат во најголемиот град во оваа земја Алмати.

Последната свирка на Станојковски со неговиот бенд била во некој локал во центарот на Алмати, а на социјалните мрежи ја пренесоа други двајца Македонци кои со мотор го обиколуваат светот.

Се работи за Силвана и Антон Митреви кои на нивната тура околу светот моментално се наоѓаат во Казахстан.

Станојковски со својот бенд, кој според описот на видеото е составен од музичари од четири различни држави, ја изведуваат песната “Пушти коси” од групата “Зијан”.

Уживајте:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.