Направија крст во замрзнатите води на езерцето кај Плетвар и на посебен начин го одбележаа празникот Богојавление – Водици (Фото)

Триесетина спортисти и ентузијасти од Прилеп на посебен начин го одбележаа празникот Богојавление – Водици во замрзаното езерце кај Плетвар.

Ова е втора година на овој начин да се одбележи осветувањето на водите во ова населено место.

Во замрзнатите води на езерцето беше формиран крст, а учесниците не се фрлаа по светиот крст, туку симболично влегуваа во водата.

Организаторите се надеваат дека овој начин на одбележување на празникот ќе премине во традиција и дека после пандемијата на настанот ќе присуствуваат голем број учесници и верници.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.