Мepкел денecка од Бyндecтагот: “Шанcите за Македонија и Албанија не се дoбpи”

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува “Дојче Веле”

-Во меѓувреме се изградени мостови кон ЕУ-партнерите , кои сеуште имаат задршки кон почетокот на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување. Сепак, шансите за постигнување едногласна одлука на ЕУ-самитот не се добри, призна Меркел.

Целиот текст прочитајте го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.