Мудрости од Тибет кои ќе ви помогнат да ја пронајдете вистинската среќа во себе

Мудростите на Тибет ќе ве научат како да ја побарате среќата во себе и да ја споделите со другите. Целта е на крајот да имате посреќен и поисполнет живот. Прочитајте некои од нив:

-Говори полека, размислувај брзо; Не суди му човек според неговото потекло и фамилија; Кога велиш “те сакам”, изговарај ги тие зборови од срце, а не од навика;

-Кога велиш “жал ми е”, погледни ја другата личност во очи. Извинувањето мора да биде искрено; Никогаш не ги исмевај туѓите соништа и не ги спречувај другите да ги следат; Давајте им на луѓето повеќе отколку што очекуваат од вас, и правете го тоа од срце; Не верувајте на се што ќе слушнете, не расипувајте се што имате; Спијајте како утре да не постои…


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.