Момироски: Атак врз превентивните столатолози, се затвораат 4 училишни амбуланти во Прилеп

ПО 35 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА НЕКОЈ ,,ГЕНИЈАЛЕЦ,, МУ ПАДНАЛО НА ПАМЕТ ОД 7 СТОМАТОЛОШКИ АМБУЛАНТА ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ПРИЛЕП ДА ЗАТВОРА И ДА СТАВА ВОН ФУНКЦИЈА ПОД РАЗНИ ИЗГОВОРИ 4 УЧИЛИШНИ АМБУЛАНТИ – објави новинарот Зоран Момироски.

-ТИЕ СЕ ВО РАМКИ НА ВО СЛУЖБАТА ЗА ДЕТСКА И ПРЕВЕНТИВНА СТОМАТОЛОГИЈА.ПА ДЕЧИЊАТА НАМЕСТО ДА БИДАТ ЗГРИЖЕНИ ВО УЧИЛИШНИТЕ АМБУЛАНТИ КОИ ГИ ОТВОРИ Д-Р ЛАЈЧАРОСКИ СЕ ПРЕПРАЌААТ ЗА ПЛОМБИРАЊЕ ИЛИ ЛЕЧЕЊЕ НА ЗАПЧЕ КАЈ МАТИЧЕН СТОМАТОЛОГ. ВАКОВ СТРАМ ЗАД КОЈ МОЖЕБИ СТОИ САМО ,,МАТЕМАТИКА,, НЕМА ДА ДОЗВОЛИ НИ ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ НА АФРИЧКАТА ДРЖАВА БУРУНДИ – пишува Момироски, кој најавува дека повеќе околу оваа одлука ќе напише во неговата 80-та по ред колумна од серијалот “Во Прилеп не е проблем, а се’ е проблем”, во петок.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.