Можело и бетер: Победа прими 6 парчиња во Струга

Црвено-белите од Прилеп продолжуваат да ги разочаруваат фудбалските вљубеници. Денеска на гостувањето кај лидерот Струга, мрежата на прилепчани се тресеше дури 6 пати.

Иако победашите дуелот го започнаа добро со водство во 19-та минута, кога прецизен беше Ферати, Струга брзопотезно го заврти резултатот во своја корист преку Бојку во 42-та и Ибраими во судиското продолжение од првото полувреме.

Во вториот дел Мухарем донесе водство од 3:1 за стружани, а Победа намали на 3:2 со погодокот на Кудијан во 66-та минута.

Но, само две минути подоцна Шабани одново донесе водство од два гола разлика за Струга. Победа немаше сили за нова неизвесност на натпреварот, па Ибраими комплетираше хет-трик со погодоци во 72-та и 76-та минута.

Црвено-белите се речиси без шанси за опстанок во најелитното фудбалско друштво и во моментов заостануваат 5 бода зад Скопје, во борбата за десеттото место кое води во пеј-аут.

Во наредното коло во Прилеп гостува Работнички, кој денеска славеше со 1:0 токму над Скопје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.