Младите македонски голмани направија растур на шампионатот во Рига, Летонија – Тренерот од Прилеп, Соколески горд на своите ученици

Работата на прилепскиот тренер Ице Соколески со голманите на македонските машки ракометни репрезентации, уште еднаш се покажа на дело.

Младите голами Иван Галевски и Давид Брестовац со нивниот извонреден ефект на младинскиот шампионат во Рига Летонија докажаа дека од нив можат да се очекуваат големи работи во иднина.

Нашите голмани имаа најмногу одбрани од сите чувари на мрежите, остварувајќи ефект од 77 одбрани од 179 удари кон нивниот гол, или 43% успешност.

Соколески не беше во Рига, но се виде неговата работа за време на подготовките.

Следен предизвик за кадетите ќе биде настапот на Мундијалот во Хрватска следното лето, додека во 2024 година ќе играат на ЕП.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.