Младата шахистка од Прилеп, Теодора Ѓорѓиеска, се врати со медал од врвен турнир во Белград

Повеќе од 100 млади шахисти од 14 различни земји, изминатиот викенд се дружеа во Белград на шаховскиот турнир “Шаховски средби на идните шампиони”. Македонската делегација беше најбројна со 15 шахисти, при што Кирил Николоски од Скопје освои златен медал, а Теодора Ѓорѓиеска од Прилеп се закити со бронзен медал.

-На турнирот освен симултанки и предавања, одигран беше и рапид турнир во пет различни возрасни категории. Сите учесници-тренери и шахисти наградени, насмеани и почитувани. Пример како треба да се организира еден шаховски настан – напиша на ФБ, претседателот на Шаховскиот клуб “Прилеп”, Тони Кироски.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.