Мицкоски: “До крајот на мандатот на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, минималната плата ќе биде 18.000 денари”

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вчерашното гостување на телевизија 24, посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне над 18.000 денари.

-Минималната плата оваа која што е сега дефинираната тоа е 14.500 денари бидејќи тоа е законско решение, тоа е стекнато право, инаку таа е врзана со медијална плата кај нас и ако се направи симулација на растот на просечната плата кој што го предвидуваме до крајот на мандатот некаде би стигнала некаде повеќе од 18.000 денари, што цениме дека ќе биде реалност, вели Мицкоски.

Тој додава дека ние зборуваме да го следи трендот на 60 проценти од медијаната сама природна почнувајќи од ова почетна стапка сега 14.500, природно доколку растат просечните плати со стапка на растот од 25 проценти, ќе дојдеме ние до нешто над 18.000 денари. Така да нема да ја надмине, симулацијата е таа, вели Мицкоски.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.