Мислат дека граѓаните нема да ја видат измамата, Илиеска за играта на власта со цените на храната

Мислат ако замрзнат цени на 50 производи за прехрана до Ноември дека нема да се осети ЗГОЛЕМУВАЊЕТО на данокот на додадена вредност на околу 3.000 прехрамбени производи.

Ова е коментарот на екс директорката на Управата за јавни приходи Анастасија Илиеска која забел жива дека истиот ден кога власта ги замрзнув цените на производи за храна се изгласува закон за зголемување на даночни стапки на прехрамбени производи.

,,Компензирањево ни малку нема да ја подобри ситуацијата но и нема да ве оправда за мајтапењето со стандардот и животите на народот”, пишува Илиеска.

Со зголемувањето на ДДВ за околу 3000 производи ќе се анимираат мерките за поефтинување на храната со кои се фали власта.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.