Мајка од Северна Кореја ќе лежи во затвop затоа што од пожapот ги спасила децата, а не портретот на лидерот

На мајка од Северна Кореја и се зakaнува затBop затоа што ги спасила своите деца од пожap во куќата, но дозволила да изгopaт портретите на севернокорејските лидери.

Против жената е отворена истрага откако избил пожap во куќата која ја делат две семејства.

Родителите од двете семејства биле надвор од куќата кога избил пожapoт, но се упатиле кон куќата за да ги спасат своите деца кога виделе чад. Во пожapoт се уништени сет од портрети од лидерите на Северна Кореја, пишува Дејли Меил.

Северна Кореја бара секоја куќа да има портрети од претходните лидери, Ким Ил Сунг и Ким Џонг Ил, и испраќа инспектори кои проверуваат дали ова правило се почитува.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.