Макрон и yдpи шaмap и на Србија: Ваковиот потег Србите не го очекуваа

Франција се уште не дала зелено светло за одржување на Меѓувладина конференција со Србија.

Ако таа не се одржи, тоа би било уште еден јасен сигнал дека европските интеграции се успоруваат, односно запираат, пишува Спутник.

Веќе се шпекулира дека ЕУ би можела да отвори ново поглавје за Србија, иако Србија е подготвена за отварање на четири поглавја.

Според наводите на неименувани медиумски извори од Брисел, најтврдото крило за проширување, предводено од Франција, не е подготвено ниту низ конференција барем симболично да го откочи процесот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.