Македонски историчар со факти “пошљака” бугарски новинари во Албанија, откако не успеа планот да се отвори бугарски клуб во Пустец (ВИДЕО)

Историчарот Бранислав Светозаревиќ вчера им одржа вистинска историска лекција на бугарските новинари, кои беа дојдени да провоцираат, откако не успеа планот да се отвори бугарски клуб меѓу македонското малцинство во Албанија.

Професорот смирено и со факти им одговараше на новинарите на прашањата зошто Македонците се против внесување на Бугарите во Уставот, зошто бугарските клубови мораше да бидат затворени, и имаше прашање зошто Софија не ги признава Македонците во Бугарија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.