Легендата Гога Зафироски пее за “Битката на НОЖОТ”: Песна која предизвикува вистинска бура на емоции (Видео)

Песна за 54 млади Македонци кои во борба против 3.000 турска војска ја испишаа највеличествената страница на македонската историја по Илинденското востание, саможртвувајќи се на каменестиот врв Ножот во близина на Плетвар.

На 14 јули 1907, на вториот ден по Петровден, по долга борба со турскиот аскер, откако ја потрошуваат муницијата, преостанатите живи комити легнале врз последните бомби и заеднички се самоубиле.

Нивниот херојски подвиг го испеал прилепчанецот Гога Зафироски во песната “Се зададе темен облак”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.