Легендата вели дека Ханибал ги донесол слоновите во Прилеп на поклонение пред природниот монумент откако го освоил Рим (Фото)

Карпата Слонот се наоѓа на десната страна од патот кој води од населбата Варош, Прилеп до Маркови Кули веднаш по последните куќи од населбата, од каде има прекрасен поглед кон градот.

Карпата во форма на слон според едни, а во форма на штрк според други е висока 7 метри, а широка од 2,5 до 4,5 метри.

За Слонот се претпоставува дека бил своевиден свет објект уште во праисторијата и антиката, гробовите вкопани околу карпата, кој заедно со непрепознатливата фреска насликана во вдлабнувањето на западната страна укажува на духовниот и материјалниот живот поврзан со карпата и во средниот век по доаѓањето на христијанството.

За карпата се поврзани многу легенди, според едната Ханибал ги донел слоновите во Прилеп на поклонение на камениот природен монумент како слон по освојувањата на Рим.

Според друга луѓе што имале направено лоши дела доаѓале до слонот, во камарите секогаш полни со вода на миење раце и лице за да се исчистат, а според трета Слонот бил собиралиште на Богомилите…

Повеќе интересни стории погледнете на Водич низ Македонија
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.