“Кој прилепски директор зема 5.500 евра бруто плата?”

Во денешното гостување во емисијата “Само вистина” на Канал5 телевизија, носителот на ИЕ4 од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, ексклузивно откри информации за платата на директopoт на Тутунски комбинат.

– Директopoт на тутунски комбинат кој е во државна coпственост зема 210.000 плата. Тоа заедно со придонесите е околу 5.500 евра. За споредба една фамилија на пример од Прилеп која се занимава со тутунарство за една година заработува околу 7-8.000 евра. За да ги заработат тие средства тие се мачат во текот на целата година, работат од утро до ноќ, а еден владин претставник ги зема тие пари за месец и пол седење во удобни фотелји, истакна Николоски.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.