Корисни совети за “новопечени” домаќинки: Микробранова се чисти со лимон, дамки со брашно….

Товар е чистењето на куќата, освен кај некои домаќинки на кои им е задоволство и рутина. Понекогаш чистењето може да биде терапија, одвлекуње од тешките мисли по напорниот ден. Одржувањето на чистотата на куќата бара постојани напори, оти ретко кога има крај, особено ако има деца.

Нема ништо со што обичната сода бикарбона не можеше да се справи! Ова е најкорисна и прифатлива материја која помога во многу случаи на живот Пред да ја полните корпата со ѓубре, ставете сода на дното. Таа ќе ги апсорбира сите непријатни мириси. Единствениот начин да ги измиете сите лепливи мрсни нечистотии на електричниот шпорет се прави со врела вода со додаток на сода. Ефикасно е и чистењето плочки со сода бикарбона. Таа не е само абразив, туку и природно белило кое совршено ги чисти плочките во бањата.

Отстранувањето на траги од вода на мебелот се чини со фен за коса. Апсорбираната влага ќе се исуши со неколкуминутен третман со топол воздух од фен.

За брзо отстранување на течност, не е неопходна хартија, крпи или партал. Со малку брашно посипете го натурениот дел. Брзо ќе се апсорбира течноста и нема понатамошно ширење. Брзо и лесно оди отстранувањето на влажното брашно.

Микробрановата печка се чисти со пресечен лимон на две половини. Ставете половинките во сад со вода во рерната за греење 3 минути. Потоа оставете го во затворената печка уште пет минути. Пареата од лимонот ќе ја светне печката. После само ќе ја избришете со сува крпа.

Со раце во гумени ракавици натопете памучни топки во снежник, белило. Избришете ги мувливите и загадени делови на плочките во бањата или околу мијалникот. Следниот ден нема да има мувла!

Облеката привлекува прав како магнет, а чистењето е кошмар. Користете лепливи ролери за облека. Тие се создадени да ги соберат сите нечистотии. Безбедно може да се соберат и стаклени парчиња.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.