Конгресот го отповика Tpaмп

Американскиот Конгрес на седницата одржана денеска, усвои член околу отповикување на досегашниот претседател Доналд Tpaмп, кој се товари за поттикнување на нередите во Капитол минатата недела.

Tpaмп со тоа стана првиот претседател на САД кој бил два пати отповикан.

Најмалку девет членови на Републиканската партија поддржаа отповикување на Tpaмп. Отповикувањето е успешно ако има поддршка од сите Демократи, и најмалку пет Републиканци.

Во резолуцијата за отповикување, има само една точка која гласи: „поттикнување на нacилство“.

Заседавањето денеска траело околу девет часа. Одлуката за почеток на дебата за отповикување ја поддржаа 221 пратеник, додека против биле 203.

Претходно Tpaмп обидот за импичмент го нарече „смешна одлука“.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.