Кина прогласи крај на епидемијата – ширењето на Ковид-19 е запрено

Добри вести пристигнуваат за светот од Кина, каде се прогласи дека ширењето на вирусот корона е запрено.

Ова го соопшти официјалниот претставник на Комитетот за здравствени прашања на Кина, Ми Фенг.

“Бројот на потврдени случаи инфицирани со Ковид – 19 е помал од 3000. Ширењето на епидемијата на територијата на Кина е целосно запрено”, вели Ми Фенг.

Според последните информации во Кина вкупно од коронавирус заболеле 81,439 лица, 3,300 починаа, а 75,448 лица се оздравени.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.