Како се cтанyва coветник во СДCM Пpилеп, пpaшyвaaт paзочapaните?

Неколку денови прилепската јавност не престанува со реакциите за советничката листа на СДСМ и коалицијата со ВМРО -НП и НСДП.

Чудните критериуми, истите имиња од 2017. год. и задкулисните игри при составувањето на листата, створија револт и кај членовите и гласачите.

Се прашуваат, ако е образованието критериум, тогаш како имаме советници ССС(Р), ако е активноста во прашање, како имаме луѓе што не цапнале во комитетот…

Општ е заклучокот дека само “близината” до Сугарески и Талески е клучот за да бидете на листа.

Оние подобро упатените пак и тврдат дека во игра се и бизнис релациите, но и тајните што некои од тие на листа ги знаат, за тоа како досега се работело противзаконски, се исто така услов пак да се наградени.

Оваа листа тврдат тие ќе доживее дебакл на 17. октомври.

Во прилог на хаосот во СДСМ Прилеп оди и расколот во ВМРО-НП, се’ заради тоа добитно советничко место.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.