Како легендарниот Роберто Карлос ги cpyши законите на физиката (Видео)

На денешен ден пред точно 23 години, Бразилецот Роберто Карлос го постигна еден од најубавите голови во историјата на фудбалот.

На познатиот “Жерлан” во Лион, пријателски меч одиграа Бразил и Франција. Во 21 минута досуден беше слободен удар за Бразил, на 40 метри од голот на Бартез. Карлос ја намести топката, зеде залет и другото е историја.

Верувале или не, дури и научници од Осло го проучуваа овој удар на Бразилецот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.