Кажете им “збогум“ на менcтpyaлните бoлки, направете сами чај кој ќе ве спacи

Жалфија е погодна за лекување на нарушување на работата на срцето и нервите, менструалните тегоби, воспалението на устата и грлото, како и на воспление на црева и претерано потење.

Доколку имате поизразени менструални болки тогаш се препорачува да ставите 50 грама лисја од жалфија во 100 грама ладна вода.

Потоа истиот чај да се остави да врие 15 минути, да се процеди и да се пие трипати дневно во текот на менструацијата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.