Кавадарци синоќа не спиеше! Фудбалерите на Тиквеш испишаа историја (ВИДЕО/ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Екипата на Тиквеш забележа голем успех и за првпат во својата клупска историја го освои Купот на Македонија во фудбал.

Мотивирани од поддршката од околу 10.000 свои фанови, Тиквеш доминираше од самиот старт и создаваше шанси пред голот на Захов.

За прв гол на натпреварот се чекаше до завршницата од првиот дел кога Кристијан Стојкоски со едно ремек-дело од слободен удар го матираше чуварот на мрежата на охридскиот тим. Тоа беше и единствениот гол во првиот дел.

Воска иако немаше премногу прилики, сепак по грешката на голманот Ренер постигна гол на надеж во 77. минута, стрелаше Шаркоски.

Кавадарци славеше до доцна во ноќта. И младо и старо беше на нозе, а имаше и зошто – Тиквеш обезбеди излез во Европа и ќе игра во квалификациите на Конференциската лига.

Уживајте во оваа прекрасна спортска еуфорија во продолжение:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.