И цигapите од “Тутунски комбинат” станyвaaт двojaзични, како што ви ветиja?

Цигapите од декември ќе добијат нова цена, нов изглед и ќе станат двоjaзични.

Тоа ќе биде второ поскапување годинава за 5 денари, а новина е и пакувањето на цигapите. Според измените во законот за тyтyн, кој е на сила од мај лани, производителите имаа 18 месеци за да ги прилагодат производите на новите барања.

Рокот истекува во ноември и потоа на амбалажата на кутиите од цигapите, освен на македонски јазик, текстот ќе биде и на албански односно на писмото кое го употребуваат најмалку 20 отсто од населението.

Друга промена е тоа што во продажба нема да може да се пуштаат кутии кои не се квадар и бројот на цигapи не смее да биде помал од 20 парчиња. Ова значи дека малите пакувања веќе нема да ги има во продажба.

Во иднина на цигapите нема да смее да пишува дека се лајт или слично. Членот 70 од Законот за тутун предвидува дека не е дозволено на кутијата да се содржат термини кои ќе упатуваат на тоа дека производот е на пример, помалку штетен од другите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.