И херојско Крушево од вчера стана двојазично? Дали со оваа табла ќе се живее подобро таму? (Фото)

Општинската зграда во Крушево од вчера има двојазична табла. Република Северна Македонија е напишано на Македонски и албански јазик.

Со реакција на социјалните мрежи се јави претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Крушево, Никола Зисов.

“Во градот на Питу, Карев и на други знајни и незнајни јунаци кои загинале за МАКЕДОНИЈА и се колнеле во знамето на Крушевската Република и Слободна Македонија уште таблава фалеше во Крушево и да биде се како што треба. Сите се среќни, вработени, канализациони мрежи се поставени на сите населени места, киното и театарот работат секоја недела, младите се на врвот на интетересите на Општината, се отвараат нови фабрики и еден мал милион други проекти од интерес на граѓаните. П.С: Чувајте ги “старите” табли, бидејќи ќе дојде ден кога повторно ќе бидат вратени!” – напиша на Фејсбук претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.