Историско видео од Прилеп: Редици луѓе чекаат да стават потпис за нови избори

“Сеќавање на времето кога беше опacно да си вмровец”, стои во описот на видеото кое се појави на Фејсбук страната “Македонско Сонце” и за кратко време се прошири на социјалните мрежи.

Видеото е од 30.10.1995 година од плоштадот “Методија Андонов-Ченто” во Прилеп, кога се собирале потписи за одржување на нови парламентарни избори.

Плоштадот полн со народ, прилепчани во ред чекале да се потпишат за одржување нови предвремени парламентарни избори.

Погледнете:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.