ИН MEMOPИAM: Почина човекот со кого Победа ги имаше најголемите успеси

Вечерва во 73 година од животот почина еден од најкултните личности во македонскиот фудбал, Александар Забрчанец – Ацуле.

Ацуле долго време беше претседател на Победа и беше човек омилен помеѓу фудбалерите и навивачите. Неговата работа му ги донесе на клубот најголемите успеси.

Со него како прв човек, клубот два пати беше шампион на Македонија, два пати вицешампион, а го освои и фудбалскиот Куп во сезоната 2001/02.

Забрчанец е роден во 1947 година, а во последните десетина година не беше активен во фудбалот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.