Инфомакс: На Илинденската коњаница не и било овозможено да продефилира на Мечкин камен (Фото)

За прв пат во историјата најголемиот македонско празник, Илинден ќе помине без присуство на традиционалната илинденска коњаница. Од извори од лице место дознаваме дека на коњаницата не и се дозволува да продефилира на Мечкин камен и да го одбележи настанот иако овие момци и девојки поминаа повеќе од 160 километри изминативе денови на коњ, а еден од нив поради повредата која ја заработи неговата кобила, маршот го заврши пеш – oбјави “Инфомакс”

Целиот текст прочитајте го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.