Инспекторите излегоа на терен – маркетите ги намалиле цените на производите, казните за непочитување се огромни!

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски вечерва информираше дека ДПИ спроведува надзори по одлуката на Владата за намалување на одредени производи и повика граѓаните да пријават неправилности.

– Во моментов пазарниот инспекторат спроведува надзори по одлуката на Владата, што се однесува на намалување на одредени производи, за најмалку 10%, сметано од цената на производите по која се продавале на 1 август. Нашите надлежности кои произлегуваат од оваа одлука се контрола на цените на производите кои се наведени во одлуката, појасни Трајковски.

Тоа значи, додаде, дека ако се забележи прекршување на одлуката, ќе се постапува во согласност со Законот за трговија, а казните се во висина од 800 – 10.000 евра, во зависност од големината на субјектот.

Со одлуката на Владата се намалуваат цените на:

-ориз бел, во пакување од 900 g до 1kg;

-брашно пченично тип 400 и тип 500;

-бел и полубел леб, векна, индустриски тип 450 g (цел и на парчиња), со исклучок на свежо печен леб во маркетите;

– други пекарски производи; 5) бисквити „Petit Beurre” и бисквити обични и посни од 300 до 500 g;

-наполитанки, со фил од какао крем (обични, непрелиени) од 300 до 500 g;

– тестенини (макарони и шпагети од тврда пченица обични) без и со јајца од 500 g;

-јунешко месо без коски, од бут или некој друг дел;

-свинско месо без коски, од бут или некој друг дел;

-мелено месо свинско и јунешко;

-пиле свежо или замрзнато (цело);

-пилешки стек свеж или замрзнат;

-чаен колбас (јунешки, свински и говедски) без додатоци и без слајс пакување;

-пилешка посебна салама (без слајс пакување);

-паштета од џигер и пилешка (без додатоци) во пакување од 95 и 100 g;

-трајно кравјо млеко (освен органско млеко и млеко со додатоци) со масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5%, во пакување од 1 l;

-јогурт од кравјо млеко обичен (без додатоци) со масленост од 2,8% до 3,2%, во пакување од 1 l и 1,5 l;

-кисело кравјо млеко (обично, без додатоци) со масленост од 2,8% и 3,2%, во пакување од 300 до 500g;

-павлака од кравјо млеко со масленост од 12% до 20%, во пакување од 180 или 200 g ;

-традиционално кравјо бело сирење и мешано бело сирење (без додатоци);

-традиционален кравји и мешан кашкавал (без додатоци);

-свежи јајца од кокошка;

-свежо овошје и

-свеж зеленчук.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.