Излезе на слобода осудениот за 27. април кој на пратениците Мукоски и Василески им ги даде клучевите од портите на Собранието

По шест години поминати во затвор оти ги даде клучевите од Собранието на 27-ми април, попладнево од затворот во Скопје излезе Абдилфета Алими. Пред затворот дојдоа негови пријатели и роднини за да го пречекаат Алими. Меѓу нив беше и поранешниот лидер на Алијанса за Албанците Зијадин Села, објави Локално.

Aлими на крвавиот четврток му го спаси животот на Села кој речиси до смрт беше претепан од толпата која влезе во парламентот. Фета го одвлечкал онесвестениот Села во просторија во собранието и тука го криел блокирајки ја вратата со маса.

Бил цело време со Села додека не се создале услови да му помогнат медицински лица на претепаниот Села на кој кога дошол при свест му рекол да не се плаши тој му помага. Села се залагаше и јавно негодуваше затоа пто спасителот на неговиот живот доби затворска казна но тоа како што објаснија истражните органи мора затоа што Алими како собраниски обезбедувач ги имал во себе клучевите од собраниската врата кои кога толпата нагрнала ги дал за вратата да биде отворена и потоа започна крвавиот пир на 27 април.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.