Извеcтyвање до вepниците од пapoxиското cвeштенство во Пpилеп

Известување до православните верници од Прилеп по повод Духовденската задушница

“Се известуваат православните верници од град Прилеп, дека по повод претстојните празници Задушница и Духовден, а поради забраната од страна на Владата за одење на гробишта, помените за починатите ќе се извршуваат во храмовите (Св. Благовештение, Св. Петка, Св. Кирил и Методиј-Параклис и Св. Преображение) ВО ТЕКОТ НА ЦЕЛИОТ ДЕН (петок, сабота и недела) почнувајќи од 7:00 – 15:00 часот (верниците ќе бидат услужени веднаш по доаѓањето во храмот во било кое време). Се замолуваат верниците да ги почитуват мерките за превенција и заштита пропишани од Владата на Р. Македонија”, стои во известувањето упатено од од парохиското свештенство при град Прилеп.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.