Иако без туристи, Дубровник сеуште е изгop скап: Еве колку чини едно кафе и минерална вода

Жителите на Дубровник велат дека засекогаш ќе го паметат лето 2020-та година кое што го дочекаа без туристи.

Улиците во Дубровник речиси се празни, а губитоците на угостителите, продавачите и луѓето кои што изнајмуваат апартмани, оваа година ќе бидат огромни.

Во текот на изминативе денови на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од фискални сметки на кои што луѓето можат со свои очи да видат колку чинат одредени работи во Хрватска.

Во еден од најпознатите и најстари ресторани во градот, кој што дава неверојатен поглед кон тврдините, цените на пијалаците се навистина високи.

Таму за мало шише минерална вода треба да платите околу 200 денари, а за кафе околу 150 денари.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.