„Златната топка“ ќе се додели на 11-ти јануари во Цирих

Свечената церемонија на доделување на „Златната топка“ за најдобар фудбалер ќе се одржи во Цирих на 11 јануари, соопшти денеска Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

fifa-zlatna-topka-500

Откога ФИФА во соработка со „Франс фудбал“ го доделува ова најголемо индивидуално признание во фудбалот, само двајца играчи беа лауреати – Лионел Меси три пати (2010, 2011, 2012) и Кристијано Роналдо (2013, 2014).

Двајцата имаат еден трофеј и пред тоа Роналдо 2008., Меси 2009 година.

Фудбалските стручњаци предвидуваат дека и оваа година трофејот ќе оди кај Меси, најмногу поради тројна круна во дресот на Барселона.

Покрај прогласувањето на најдобрите играчи, на церемонијата ќе биде соопштено и името на добитникот на награда „Ференц Пушкаш“ која се доделува за најубав гол во изминатата година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.