За секоја пофалба: Ученици од Прилеп со нивниот наставник на посебен начин го започнуваат секој училиштен ден (Фото)

Одделенскиот наставник во ООУ “Kире Гаврилоски”, Никола Кузески, на посебен начин го почнува часот со своите ученици, а целта е децата да стекнат здрави животни навики, преку консумирање здрава храна и преку едукација за се’ она што е здраво за нивниот раст и развој. Нивното мото е:”Нашето тело е единственото место каде можеме да живееме”.

“Секој ден го започнуваме со разговор за здравјето, здравата храна и градењето здрави животни навики.

Државата пред се, воспитно-образовниот кадар и родителите мора, да ги здружат силите, ресурсите и алатките за да ги обучат децата во оваа важна витална тема.

Со учениците мора почесто да се разговара за тоа што е здрава храна и да им се објасни што е контрапродуктивно во нивната исхрана.

Лошите навики во исхраната доведува многу деца да имаат прекумерна тежина, а тоа понатаму носи ризик од здравствени проблеми.

Проблемот не е само во храната. Здравиот живот на детето зависи и од неговата секојдневна физичка активност. Детето мора да дише свеж воздух, да оди надвор да игра, да трча и да ужива во паркови, планина…”, вели наставникот Кузески.

Секоја чест за идејата, и нека ваквиот начин на едукација на младите послужи како пример, за сите останати просветни работници.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.