За некои луѓе нема ништо свето: Сакал да ја yкpaде цела кaca, па го оштетил пapaклиcoт од манacтиpoт Св. Илија Пиcoкал (Видео)

Манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален, мариовско, во изминатите години прерасна во едно од најпосетуваните светилишта во околината на Прилеп.

Заслужни за тоа се сите членови на Иницијативниот одбор и голем број нивни пријатели и соработници. Но, се чини дека секогаш ќе постојат некои несовесни луѓе кои ќе се обидат да наштетат на се’ што е убаво и вредно.

Непознат сторител го оштетил параклисот кој се наоѓа на патот Прилеп-Витолиште, пред влезот во манастирот.

Жално и бедно што се’ се спремни луѓе да направат и тоа без да се плашат од Бога.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.