За летен Атанасовден во прилепско највесело ќе биде во Ропотово, а за тоа ќе се погрижи Оливер Лозаноски

Покрај зимскиот празник Атанасовден, православната црква на овој светец му посветила уште еден, кај народот познат како летен Атанасовден кој се празнува на 15 мај.

Во прилепско за овој ден највесело ќе биде во манастирот Св. Атанасиј кај село Ропотово, каде на празникот ќе се одржи литургија, а домаќините ќе служат ручек.

За забавата ќе се погрижи естрадниот пејач, Оливер Лозаноски.

Домаќините и управата ги очекуваат верниците во што помасовно присуство!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.