Заработуваат повеќе и од програмерите, платите одат и до 10.000 евра

Здравиот живот и физичката активност стануваат сè по популарни, а луѓето ангажираат лични тренери кои можат да им се посветат за што побрзо да стигнат до идеалната фигура.

На социјалната мрежа Редит се отвори дебата за тоа колку заработуваат фитнес тренерите.

„ Дали тие добро заработуваат па има толку голем интерес? Дали заработувате доволно да живееш како човек? Колку работни часови, во просек, имаат фитнес тренерите неделно“, се вели во објавата на Редит.

„ Ако работиш за фирма, теретана, платата е околу 70.000 повеќе или помалку со бонуси (за групи и слично), а ако си соло, небото е граница“, напишал еден корисник на оваа мрежа.

Друг праша дали фитнес тренерите заработуваат добри пари, па интересот е толку голем?

„ Да. Некои дури и повеќе од постарите програмери. Мислам, додека редовно ги следев на Инстаграм, ми падна прашање за бројот на клиенти. Одговорите варираа од 50 до 60, а имаше и такви кои имаа и до 100 можеби и повеќе. Од секој по 100 евра па пресметај“, вели друг корисник.

Коментарите почнаа да се слеваат, а оние кои имаат искуство ја презентираа пресметката на заработката.

„ Мојот тренер наплаќа 80 евра ако е групно, а мислам дека 150 е индивидуален термин. Пред еден месец бевме 40, повеќето на групни тренинзи, а исто така има многу што се онлајн, а јас мислам дека тоа е 50 евра „Контактирав и некои други тренери каде ми бараат 300 евра месечно и исплата за три месеци“, вели една девојка.

„ Најдобро заработуваат оние што се на онлајн обука, бидејќи за тоа не е потребно нивно физичко присуство и можат да имаат многу поголем број клиенти, а во исто време не плаќа никаков данок и ниту еден трошок“, пишува понатаму во коментарите.

Како што напишал еден корисник, се зависи од тоа каков маркетинг правите за себе, неговиот тренер наплаќа 250 евра месечно и секогаш е полн. Работи од 7 до 22 часот и заработува повеќе од постар програмер.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.