Започна ултрамаратонската трка „По Стапките на Крали Марко”

_mg_6263

Со голем ентузијазам, насмевка и дружење започна шестото издание на најголемата македонска ултрамаратонска трка Крали Марко Треилс, „По Стапките на Крали Марко”.

„Учесниците ќе имаат цели 22 часа да ја завршат 90 километарската делница полна со голем број врвови, ридови, села и манастири“, посочи Игор Јовановски од здружението за планинско трчање TREX и ПСД Макпетрол – Скопје.

_mg_6214 _mg_6241 _mg_6248 _mg_6250 _mg_6252

Градоначалникот Марјан Ристески ги поздрави присутните и им поска многу среќа на натпреварувачите како на 90 километарската делница, така и на стартот на 16 и 31 километарските трки и трката за деца.

„Покрај ултра маратонот Прилеп има неколку екстремни спортови кои ги негува во последните неколку години. Секоја година имаме се повеќе учесници од странство, а тоа придонесува за развојот на тој т.н. алтернативен или спортски туризам. Покрај ултра планинскиот маратон имаме и болдеринг, светски куп во параглајдинг и секако мото крос трката која не очекува наскоро, посочи, градоначалникот Ристески.

_mg_6236 _mg_6255 _mg_6261

Денес започна стартот на 16 и 31 километарските трки на кои се пријавени 250 учесници, а веднаш по нив ќе стартува и трката за деца на која оваа година со помош на Општина Прилеп и училиштата се пријавени околу 90 деца.

За оваа година предвидено е и он-лајн следење на тркачите преку мерење со чип на одредени контролни точки од стазата.

_mg_6270

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.