Запишете во биографија, зборува уште еден јазик: Премиepoт Зaeв проговори на француcки (Видео)

Зоран Заев во текот на вчерашниот ден беше во работна посета на Република Франција. Во Елисејската палата премиерот Заев беше пречекан од претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по што следуваше заедничката изјава за медиумите.

„За нас е многу важно што Франција го поддржува процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, со јасно поставени стандарди и без да се губи време. Пред нас е Самитот на Европскиот Совет во јуни, што е вистинска можност за чекор напред и за решение кое ќе ја оттргне блокадата на нашиот европски пат. Дијалогот носи решенија, а најважното просперитетно решение пред нас е решението за почеток на преговорите кој ќе биде одобрен од сите земји членки на ЕУ“, истакна премиерот Заев во својата изјава.

По сево ова следеше срдечно благодарам од страна на македонскиот премиер на Француски, погледнете како изгледаше тоа:

Некои корисници на социјалните мрежи тврдат дека подготовката за говорот течела на ваков начин:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.