Заврнало многу снег во Македонија? Еве како се справуваат во Австрија со два метри снежна покривка (Видео)

Снегот, кој без прекин врне од минатиот чевртокот, предизвика големи проблеми во многу делови на Австрија.

Многу лавини се закануваат и во скијачките центри, а во Салцбург една лавина затрупа скијачи кои, за среќа, преживеале.

Жителите на неколку населени места се отсечени, а според информациите на светските медиуми има заГинати и исчеЗнати.

На некои места снежната прекривка достигнува и до два метри висина.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.